Temettü nedir
Borsa

Temettü Nedir? Halka Arz İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Borsa üzerinde işlem gerçekleştiren birçok kişinin duymuş olduğu temettünün, ne işe yaradığını merak edenlerin sayısı oldukça yüksektir. Temettü nedir? İşletme ortaklarının, o dönem içerisinde elde etmiş oldukları kar üzerinden aldıkları paya temettü denir.

Temettü neden önemlidir? Yatırımcıların, hisse senetlerinden ettikleri kara ek olarak kazanç sağladıkları bir sistemdir. Borsadaki şirketlerin dönem sonu bilançoları, temettü oranları ile ilgili bilgi sunduklarından sürekli olarak takip edilirler. Temettü dağıtımı 3 farklı şekilde gerçekleşir ve bunlar; nakit, hisse senedi ve bu ikisinin birleşimi ile ortaya çıkma şeklidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; temettü ödemesinden kazanç elde etmek için hisse senedinin alınmayacağıdır. Bunun nedeni ise temettü işleminden sonra hisse senetlerinin fiyatında düşüşlerin ortaya çıkmasıdır.

Halka Arz İşlemi Nasıl Gerçekleşir
Halka Arz İşlemi Nasıl Gerçekleşir

Halka Arz Nedir Ve İşlemleri

Halka arz nedir? Kısa ve net bir açıklama yapmak gerekirse; şirketlerin hisselerini halka sunma şekline halka arz denir. Şirket hisselerini halka sunar, halk ise kolay bir şekilde hisse sahibi olur ve işlem sayesinde yatırımcılarda işlemlerini bu şirket üzerinden gerçekleştirebilirler. Büyümekte olan şirketler, bazı dönemler yatırım için nakit paraya ihtiyaç duyarlar ve ihtiyaçları olan bu parayı kasalarına koyabilmek için hisselerini halka sunarak, nakit ihtiyaçlarını gidermiş olurlar. Halka arz işlemini gerçekleştirebilmek için aracı kurum tarafından halka arz hizmeti almak zorundadırlar.

Borsa üzerinden gerekli işlemlerin yapılmasının ardından, hisselerin sunulması için fiyatlar belirlenir. Hisselerin halka sunulması ile ortaklarına kavuşmuş olacaktır. İlgili şirkete ait hisseler, borsada işlem görmeye devam edecektir. İlerleyen dönemlerde şirketin ismi daha çok duyulacağından, daha fazla kişiye ulaşmış olacaktır. Her ne kadar yararlı bir durum olsa da, riskli yönlerinin olduğunu söylemekte fayda var. Alınacak yanlış kararlar sonucunda, birden fazla insanın etkileneceğini bilmek gerekir.

Son olarak şirketin halka arz edilebilmesi için o şirketin belli bir seviyeye ulaşmış olması gerekir. Yani önüne gelen her şirket hisselerini halka sunamaz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir