Taşıt Kredisi Başvurusu Ve Detayları
Krediler

Taşıt Kredisi Başvurusu Ve Detayları

Yeni bir araba sahibi olmak isteyenlerin ya da arabasını yenilemek isteyen kişilerin, öncelikli olarak dikkat etmeleri gereken bir takım önlemlerin olduğunu bilmeleri şarttır. Taşıt kredisi başvurusu öncesi; kredi hakkında bazı detayları iyi öğrenmek gerekir. Çekmek istediğiniz tutarın yanı sıra; taşıt kredisi faiz oranları ve vade oranlarını iyi bir şekilde hesaplamanız yararınıza olacaktır.

Yıllardır araba alma hayali kuran binlerce insan olduğunu ve araba almak için de yeterli bütçelerinin olmadığını biliyoruz. Bu hayali gerçekleştirmenin tek yolu ise; araba kredisinden geçiyor. Almak istediğiniz arabaya karar verdikten sonra, uygun taşıt kredisi bulmanız en doğru karar olacaktır. En avantajlı araba kredisi veren bankaları çok iyi araştırmak ve gerekli karşılaştırmaları yapmak gerekir.

Taşıt Kredisi Başvurusu
Taşıt Kredisi Başvurusu

Kredi öncesi ilk yapmanız gereken; ödeme planını ortaya çıkarmaktır. Araba almak için bir miktar birikiminiz varsa; öncelikle bunu bir köşeye koyarak, gelir gider durumunuzu çok iyi hesaplayın. Peşinat anlamında hiçbir birikiminiz yoksa; taşıt kredisi kullanmak mümkün olmayacaktır. Kredi ile araba almak için muhakkak, belli bir miktar peşinata sahip olmalısınız.

Taşıt Kredisi İçin Peşinat

Taşıt kredisi peşinat oranı; alacağınız arabanın fiyatına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Alacağınız araba 100 bin TL üzeri ise; %50 peşinat ödemeniz gerekecek. Eğer alacağınız araba 100 TL’nin altında ise; %30 peşinatınızın olması gerekir. Vade seçeneklerinin çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Taksit miktarını düşük tutarak, uzun vadeli taşıt kredisi kullanmak daha fazla faiz ödemenize neden olacaktır. Kısa vade seçeneği ile taksit miktarları yüksek olacağı için daha az faiz ödemiş olursunuz. Maddi durumunuz müsait ise; kısa vade seçeneğini kullanmanızı öneririz.

Bu durumu iki seçenekte açıklamak gerekirse;

  • Ödenecek taksit oranı düşük – ödeme süresi uzun,
  • Ödenecek taksit oranı yüksek – ödeme süresi ise kısa,

Burada bizim size önereceğimiz; 2. seçenektir. Çünkü ödeme süresi kısa olduğundan, böylelikle daha az faiz ödersiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir