Kripto Para Hakkında Detaylar
Kripto Para

Kripto Para Nedir? Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kripto para nedir? Tamamen dijital, takas işlemlerinde kullanım olanağı sağlayan, şifrelenmiş sanal para birimine Kripto para denir. Bazı uzmanlara göre; bu sistemin zamanla daha fazla gelişerek, geleceğin para birimi olacağı düşünülmektedir. Ancak şu an günümüzde bu para birimi herkes tarafından bilinmemekle birlikte, kullanımı yaygın değildir. Takas işlemlerini gerçekleştirme esnasında güvenliği sağlamak amacı ile Kripto para kullanımı oldukça mantıklıdır. Kripto para hakkında bir örnek vermek gerekirse; banka kartları ve kredi kartlarında kullanmış olduğumuz paraların da sanal para olduğunu düşünürsek, bu durumun Kripto paraya eş değer olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü her ikisi de aynı mantık sistemi ile çalışmaktadır. Güvenilirlik bakımından herkesin dikkatini yavaş yavaş çekmeye başlamış durumdadır.

Kripto Parayı Kullanmak Yasal Mıdır?

Kripto para yasal mı, sorusuna verilecek cevabın; ülkeye bağlı olduğunu söylemek en doğru cevap olacaktır. Bazı ülkelerde bu para birimi kullanılmaya başlanmış ve ticaret, bu para birimi üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak bu durum bazı ülkelerde henüz benimsenmemiş ve yasallaşmamıştır. Hatta birkaç ülke tarafından bu para biriminin yasaklandığını söylemeliyiz. Bizim ülkemizde herhangi bir yasak söz konusu olmadığı için rahatça kullanabilirsiniz.

Kripto Para Nedir
Kripto Para Nedir

En çok sorulan sorulardan biri de; Kripto para güvenilir mi? Güvenirlik konusunda büyük risklerin olmadığı bilinse de; bazı risklerin yer aldığını söylemek gerek. Bu para için en büyük risk; hack saldırısıdır.

Kripto Avantajları Nelerdir?

  • Ülkeler arası ekonomik durumlardan etkilenmemesi en büyük avantajdır. Merkez bankalarına bağlılığı bulunmadığından; bu tür olumsuz etkilerden zarar görmez.
  • Banka hesaplarında olduğu gibi; Kripto, hesaplara el koyma durumu olmaz ve bu sayede rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Vergilendirme konusuna değinecek olursak; düzenli para girişi nedeniyle, ilgili merciler tarafından tespit edilmesi halinde vergi talep edileceğini bilmek gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir