Kredi Tahsis Ücreti Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bankacılık Krediler

Kredi Tahsis Ücreti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi tahsis ücreti konusunda bilinmesi gerekenler ve kredi tahsis ücreti nedir? Kredi kullanmak isteyen birçok vatandaş, başvuru esnasında birden fazla seçenekler ile karşı karşıya kalırlar. Bu seçeneklerin içerisinde yer alan farklı ücretler, müşteriye sunulur ve detayları belirtilir. Bu çeşitli masrafların içerisinde kredi tahsis ücreti de yer alır. Farklı bir tabirle biz buna dosya masrafı diyebiliriz. Kredi kullanan birçok vatandaş, dosya masrafının ne olduğunu bilmez ve hatta kredi kullanırken bunun farkında bile olmaz. Kredi kullanırken ödemiş olduğumuz ekstra dosya masrafına kredi tahsis ücreti denir.

Kredi Tahsis Ücreti
Kredi Tahsis Ücreti

Neden Kredi Tahsis Ücreti

Kredi çekmek isteyen herkesin karşısına çıkan bu ücret, neredeyse tüm kredi seçenekleri içerisinde yer alır. Kredi kullanmak isteyen kişilere, dosya masrafı adı altında sunulan bir ücrettir. Aslında, bu ücretin yasal olmadığını söylemek gerek. Son düzenleme ile birlikte bu ücret küçük rakamlara kadar çekilmiştir. Vatandaşlar bunu dosya masrafı olarak biliyor olsa da, aslında bu derece yüksek bir ücret bulunmamaktadır. Tüketici, bu konu hakkında ilgili mercilere başvurması ile ödemiş olduğu bu ücreti geri alma hakkına sahip olur. Birçok vatandaş için bu ücret konusunda geri ödeme kararı verildiğini de hatırlatmak isteriz.

Kredi Tahsis Ücreti Nasıl Geri Alanır

Bundan 6 yıl önce yani 2014 yılında, bankalara kredi tahsis ücreti alabilmeleri konusunda yasal izin verilmiştir. Bu izin sayesinde bankalar, kredi kullanmak isteyen müşterilerinden, bu ücreti tahsis etmeye başlamışlardır. Bu ücret için kullanılacak kredinin on binde yirmi beşi kadar olması zorunluluğunun getirildiğini de söylemek isteriz. Daha yüksek bir ücret tahsis etmeleri yasaktır. Bu tutarın üzerinde ödeme yapmış olan vatandaşların, bu parayı geri alabilecekleri konusunda yasa ortaya çıkmıştır. Kredi tahsis ücretini geri alma durumu 2014 öncesi krediler için de geçerli olduğunu söylemek isteriz. Böyle bir durumla karşılaşmış olan vatandaşların, tüketici heyetine başvurmaları gerekecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir