Kredi Sicili Ne Demektir
Bankacılık

Kredi Sicili Ne Demektir? Kredi Sicili Neye Göre Belirlenir?

Kredi sicili ne demektir? Kredi borcunu ve kredi geçmişini ortaya çıkaran bir finansman araçtır. Bankalar üzerinden hangi krediye başvurulursa vurulsun, bankaların ilk dikkate aldığı faktör kişinin kredi sicilidir. Kredi sicili bozuk olan kişilerin kredi almalarının mümkün olmadığı görülmektedir. Bankalar, kredi verirken kişinin sadece kredi siciline bakmaz ancak kredi sicilinin bozuk olması kredi onayını engellemeye yetecektir. Kredi sicili neye göre belirlenir? Finansman ürün ödemelerinin sonucunda ortaya çıkan bir faktördür. Kredi ve kredi kart borç ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak, kişinin kredi notu belirlenir.

Kredi Siciline Etki Eden Faktörler

Kişiye ait olan kredi sicili, kredi onayını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Peki, bankalar için önemli olan kredi sicili neye göre belirleniyor? Kredi sicilini olumsuz yönde etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir.

  • Finansman başvurularının çok sık olarak yapılması
  • Kredi kartı ve kredi ödeme düzeni
  • Bulunan finansman borç durumları
  • Henüz yeni alınmış olan kredi
  • Aralıksız kredi kullanma sıklığı

Gibi faktörler kredi sicilini etkileyen en önemli nedenlerdir.

Kredi Sicili Neye Göre Belirlenir
Kredi Sicili Neye Göre Belirlenir

Kredi Sicili İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Borçlardan dolayı kredi sicili bozulmuş olan biri, borçlarını ödemiş olsa bile kredi sicilinin hemen düzelmediğini söylemek isteriz. Bu yüzden, kredi ve kredi kartı kullanmak mümkün olmayacaktır. Üzerinden beş yıl geçmiş olan KMH bilgileri bazı bankalar ile paylaşılır. Kişi borcunu ödemiş ve artık temize çıkmıştır. Ancak, başvuru esnasında bankalar geçmişte yaşanan olumsuzlukları sistem üzerinden kontrol edebilir, bu durum kişinin kredi ve benzeri ürünleri kullanmasına engel olacaktır. Kredi kartına sahip olduktan sonra, ödemeleri zamanında yaparak kredi sicilini düzeltmek mümkündür. Önemli olan ödemelerin aksatılmadan düzenli bir şekilde yapılmasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir