Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirlenir
Kredi Kartı

Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirleniyor?

Kredi kartı kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların başında; kredi kartı limiti neye göre belirleniyor sorusu gelmektedir. Öncelikle kredi kartı nedir, kısaca bunu bir açıklayalım: İçerisinde belli bir miktar limitin bulunduğu finans aracına kredi kartı denir. Kredi kartının içerisinde yer alan limit miktarı, kişinin durumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kimisinde yüksek limit varken; kimisinde ise düşük limit yer alır. Kredi kartlı limiti nedir ve bu limit neye bağlı olarak yükselir?

Kredi Kartı Limit Farklılığı

Kredi kartı üzerinde bulunan limit, kişinin finans durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir ve birinci kişiye sunulmuş olan limit miktarı ikinci kişiye sunulmaz. Kartımızda bulunan limit, ne kadar çok yüksek ise; o kadar çok harcama yapabileceğimiz anlamına gelir. Bankalar, müşterilerine kredi kartı verirken, o kişinin gelir durumunu göz önünde bulundurarak limit belirlemesi yapar. Bunun nedeni ise; geri ödeme konusunda belli başlı sorunları ortadan kaldırmaktır.

Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirleniyor
Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirleniyor

Bankaların belirlemiş olduğu kriterler doğrultusunda, limit tanımlaması gerçekleşir. Bu kriterler şu şekildedir:

Kredi Notu

Kişinin kredi notu bankalar için oldukça önemlidir. Kullanılan finans ürünlerinin ödemesinin, zamanında yapılıp yapılmaması kredi notunu belirler. Kredi notunu yükseltmek için; ödemelerin zamanında yapılması oldukça önemlidir. Ödemeleri düzenli olarak yapmak, kredi notunun yükselmesine katkı sağlayacaktır.

Gelir Durumu

Kredi kartı limit durumunu belirleyen en önemli faktörlerden biri de; kişinin gelir seviyesidir. İlk limit belirleme işlemi, kişinin gelir durumuna bağlı olarak gerçekleşir. Yeni kredi kartı alımlarında limit; müşterinin gelirinin iki katı olarak belirlenir. Daha sonraki dönemlerde yapılan düzenli ödemelere ve gelir durumunun artmasına bağlı olarak limit artışları düzenli olarak gerçekleşir. Kişinin finans geçmişi ne kadar düzgün ve geliri ne kadar yüksek ise; kredi kartı limiti de o derece yüksek olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir