Kredi İle Ev Almak Mantıklı Mı
Krediler

Kredi İle Ev Almak Mı Yoksa Kirada Oturmak Mı?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin kafasını kurcalayan sorulardan biri de; kredi ile ev almak düşüncesinin mantıklı olup olmadığıdır. İnsanlar bir yandan da, kira ödemekten sıkılmış kendi evinin sahibi olmak istiyor. Kirada oturmak her ne kadar zor olsa da, kredi ile ev almakta bir o kadar zordur. Verilmesi zor olan bu karar konusunda, siz değerli okurlarımıza elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Kredi ile ev alma işlemleri ilgili detaylara göz atalım.

Kredi ile ev almak, büyük borçların içerisine girmek demektir. Çünkü ev sahibi olmak için; uzun vadeli ev kredisi kullanmanız gerekecek. Kredi ile ev almak için bir miktar birikimin olması gerektiğini de unutmamak gerek. Ev sahibi olmanın avantajı zaten tartışılmaz bir konudur. Ev sahibi olan kişiler, kira vermekten kurtulmuş olması ile birlikte kendisine ait olan bu evde istediği değişikliği yapma hakkına da sahip olmuş olur. Ve en önemlisi; kişi kira vermek yerine, kendine ait olan bir evin taksitlerini ödemesi çok daha avantajlıdır.

Kredi İle Ev Almak Ne Kadar Mantıklı
Kredi İle Ev Almak Ne Kadar Mantıklı

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur Mu?

Kira öder gibi ev sahibi olmak için bir miktar birikiminizin olması gerekiyor. Sıfır peşinat ile konut kredisi kullanmak mümkün olmayacaktır. Uygun konut kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak için bankalar arası araştırma yapmanız gerekecek. Birçok banka uygun taksitli konut kredisi ile ev sahibi yapma olanağı sunuyor. Ancak kredi miktarı düşük olunca vade süresinin uzayacağını unutmamak gerek. Buda demek oluyor ki, 25-30 yıl aralıksız taksit ödeyebilirsiniz. Bazı özel şirketler, faizsiz konut kredisi imkanı sunabiliyor ancak ne kadar güvenilir bu araştırmak gerekir.

Kredi ile ev almak konusunda bizim size tavsiyemiz; peşinat oranın yüksek olması sizin yararınıza olacağı yönündedir. Peşinat ne kadar çok yüksek olursa, vade ve taksit miktarı o derece düşük olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir