Konut Kredisi Evin Yaşı Neden Önemli
Krediler

Konut Kredisi Evin Yaşı Neden Önemli?

Ev almak isteyen kişiler, krediye başvurmadan önce ön araştırma yapmaları oldukça önemlidir. Konut kredisi kullanmak için kredi şartlarını ve şartların olumlu, olumsuz yönlerini çok iyi öğrenmeleri gerekir. Konut kredisi kaç yıl çekilmeli, en mantıklı kredi kullanım şekli nedir?

Kirada oturanların en büyük hayali bir ev sahibi olmaktır. Ev sahibi olmak için belli bir birikimin olması gerekir. Eğer yeterli birikiminiz yoksa, tek seçeneğin konut kredisi ile ev almak olduğunu söylemek gerekir. Konut kredisi başvurusu öncesi bir takım bilgilere sahip olmanız gerekir. Buradaki en önemli bilgi ; alınacak evin değeri ve o anki fiyatıdır. İhtiyaç kredisi ile karşılaştırma yaptığımızda, konut kredisi ile aralarında büyük farklılıkların olduğunu söylemeliyiz.

Konut Kredisi
Konut Kredisi

Konut Kredisi İle Eski Ev Almak

En çok merak edilen konulardan biri de; eski eve konut kredisi verilip verilmemesidir. Bankalar, ev sahibi olmak isteyen kişilere, konut kredisi sunarken; tapu, deprem sigortası, evin konumu ve özelliklerine çok dikkat ederler. Bankalar konut kredisi esnasında, evin yaşına çok dikkat eder ve 20 yaş üzeri olan evlere kredi vermemek için çeşitli bahaneleri sunabilirler. Ancak, alınacak evin konumu ve değeri bankaların istediği şekilde ise; gerekli olan krediyi hemen onaylarlar. Peki neden bankalar bu şekilde çalışıyor? Çünkü; banka, müşterisine konut kredisi verirken, öncelikle kendisini düşünür. Ortaya çıkacak sorunları göz önünde bulundurarak, alınan kredinin ödenmemesi gibi durumlarda, evin değerinin üzerinde satılabilir olması onlar için oldukça önemlidir.

Bankalar, konutun değerini belirlemek için ekspertiz işlemini gerçekleştirir. Evin değeri belirlendikten sonra, değerinin %80’i oranından krediyi müşterisine sunar. Ev almak için yeterli birikime sahip değilseniz yani %20 oranında peşinatınız yoksa o evi alma hayaliniz suya düşebilir. Bunun nedeni ise; banka size konut kredisi verirken %20’sini peşinat olarak tahsil eder. Kredi ile ev almak için en az %20 peşinatınızın olması gerekir.

Gelir durumunuz iyiyse, kısa vadeli konut kredisi kullanmak en mantıklı seçenek olur. Uzun vadede daha çok faiz ödeyeceğinizi unutmayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir