Konut Kredisi Başvuru Şartları
Krediler

Konut Kredisi Başvurusu Ve Şartları

Konut Kredisi Başvurusu Ve Şartları

Birçoğumuzun hayali ev sahibi olmak ve kira derdinden bir an önce kurtulmaktır. Ev alacak kadar nakit paramız olmadığı için konut kredisi başvurusu ile ev sahibi olmak isteriz. Uzun yıllar boyunca kira ödedik.. Ancak bundan sonra kira ödemek yerine; ev kredisi taksitlerini ödeyebiliriz. En uygun konut kredisi ile her ay ödeyeceğimiz küçük taksitler sayesinde evimize kavuşabiliriz. Ev kredisi başvurusu yapmadan önce; bankalar arası karşılaştırma yapmayı unutmayın!

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Gerekli olan krediye başvurmadan önce bazı şartları öğrenmek gerekir. Konut kredisi şartları hakkında bilinmesi gerekenleri kısa ve net bir şekilde sizlere sunmaya çalışacağız. Buradaki en önemli şart; bir miktar birikime sahip olmanız. Köşede herhangi bir birikiminiz bulunmuyorsa, kredi ile ev almak imkansız hale gelebilir ve bunun nedeni ise; almak istediğiniz evin kredisinin tamamını bankalar size ödemiyor ve en az %20 oranında peşinatınızın olması gerekmektedir. Konut kredinizin olumlu sonuçlanması ile alacağınız konutun %80’i banka tarafından size ödenir. Dilerseniz peşinat oranını daha yüksek tutarak, taksit oranını düşürebilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusu
Konut Kredisi Başvurusu

Konut Kredisine Uygun Olan Evler

  • Evin Yaşı: Bu konuda en çok karşılaştığımız sorulardan biri de; eski evlere kredi verilir mi? Çoğunluk olarak inceleme yaptığımızda; bankaların yeni evlere kredi verdiğini söylememiz gerekir. Ancak bazı bankalar için bu durumun pek bir önemi yok. Onları asıl ilgilendiren kısmı; evin değeridir. Satın almak istediğiniz ev borcunuzu karşılayacak değere sahip ise; kredi konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağınızı söylemek isteriz.
  • Kat İrtifakı ve Mülkiyeti: Almak istediğiniz evin henüz inşaatına başlanmamış ya da hala inşaat halinde ise; kat irtifakı tapusu olma zorunluluğu bulunur. Konut bitmiş ve iskan tamam durumda ise; kat mülkiyeti tapusunun olması gerekir. Eğer henüz kat mülkiyeti tapusuna sahip değilse; cebinizden ekstra bir ücretin çıkacağını unutmamanız gerekir.

Evin Son Durumu: Satın almaya karar verdiğiniz evin özellikle inşaat halinde olmaması, inşaat halinde ise; %80’ninin tamamlanmış olması gerekir. Her ne kadar projesi çizilmiş olsa da, bankalardan kredi almanız oldukça zordur. Böyle bir eve sahip olmak istiyorsanız; bankalar ile anlaşma yapmış kişileri seçmeniz gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir