Kara Listede Olanlar Kredi
Bankacılık

Kara Listede Olan Kişiler Kredi Alabilir Mi?

Kara listeye girmiş olan kişilerin en çok merak ettiğini konu; kara listede olanlar kredi alabilir mi? Bu konuya geçmeden evvel kara liste nedir, gelin öncelikli olarak bunu öğrenelim. Bizlerin kara liste olarak bildiği bu durum aslında; banka borçlarından dolayı halkın takip sürecine girmesi ile kredi sicilinin bozulma şeklidir. İşte, bizler buna kara liste diyoruz.

Kara listeye girmemek için kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli ödemek ya da bu borçları 90 günden daha uzun süre geciktirmemek gerekir. Eğer doksan günlük bu süre içerisinde borçlar ödenmez ise; bankalar bu süre sonunda yasal takip işlemlerini başlatmış olurlar. Yasal takip sürecinin başlaması ile birlikte kişinin sicili bozulur ve kara liste olarak tabir ettiğimiz işleyiş ortaya çıkar.

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir Mi
Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Merak edilen konulardan biri de; kara listeden nasıl çıkılır ve çıkmak için neler yapabiliriz? Kara listeden çıkmak için ilgili borçların tamamının ödenmesi gerekir. Borçlar ödenmediği sürece kara listeden çıkmak mümkün değildir. Kara listeden çıktıktan sonra kredi notunu yükseltmek için kredi ve kredi kartı kullanmaya devam etmelisiniz. Ödemelerinizi her ay düzenli bir şekilde yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kara listeden yeni çıkmış olduğunuz için kredi başvurularınız onaylanmıyor ise; farklı bir yol denemeniz gerekebilir. Mesela; kendinize bir kefil bularak başvuru işlemlerini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kefil sayesinde başvuru işlemlerinizin olumlu yönde sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir. Siciliniz bozuk olduğu için bankaların size yaklaşımı pek sıcak olmayacaktır ancak siz tüm olumsuzluklara rağmen mücadelenize devam edin. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kredi ya da kredi kartına sahip olduğunuzda; mutlaka ödemelerinizi gününden önce yapın! Uzun süre, bu şekilde yapacağınız ödemeler kredi notunuzu yükseltecek ve kredi siciliniz düzelmiş olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir