Hisse Senedi Nedir
Borsa

Hisse Senedi Nedir? Borsada Ne Alınır ve Satılır?

Hisse senedi nedir? Borsa denince akla ilk gelen hisse senetleridir. Hisse senetlerini, borsa ile birbirine bağlanmış bir bütün olarak görürüz. Borsa üzerinde faaliyet gösteren sermaye şirketlerinin, ortaklarına paylarını sunmak için vermiş olduğu bu varlığa hisse senedi denir. Bazı şirketlerin, hisse senedi çıkartma yetkisinin olduğunu ve bu yetki ile çeşitli sorumlulukları beraberinde getirdiğini söylemek gerekir. Hisse senetleri ne zaman alınabilir? Borsada yer alan şirket, hisse senetlerini halka sunarak borsaya kayıt ettirirse, yatırımcılar bu hisse senetlerini alıp satma yetkisine sahip olurlar.

Her hisse senedi borsada yeterli işleme ulaşamadığını görüyoruz. Bu yüzden hisse senedinin borsada işlem görebilmesi için birkaç yöntemden geçmesi gerekir. Borsa üzerinde işleme tabi tutulan her hisse senedinin farklı ve belli bir değeri olur. Bu durumun belirlenmesindeki en önemli seçenek; arz ve talep faktörüdür. Yatırım yapmak isteyen kişiler, hisse senetlerini sürekli olarak takip eder ve uygun olduğu bir zamanda alım işlemlerini yaparak, gerekli gördükleri andan itibaren de satış işlemini gerçekleştirirler.

Borsada Ne Alınır ve Satılır
Borsada Ne Alınır ve Satılır

Borsada Ne Alınır, Ne Satılır?

Borsada ne alınır, ne satılır denince aklımıza ilk gelen kesin ve net bir şekilde hisse senetleri olduğunu biliyoruz. Her ne kadar borsa hisse senetleri ile bütünleşmiş olsa da, çeşitli yatırım araçlarının olduğunu söylemek gerekir. Peki bunlar neler diyorsanız; bono, döviz, tahvil, emtia, opsiyon sözleşmeleri ve vadeli işlemlerdir.  Bu ürünlerin birbirinden farklı özelliklerinin bulunduğunu belirtmek isteriz. Borsa üzerinde tecrübe sahibi olan yatırımcılar, hisse senetlerini dengede tutmak ve gelirlerini katlamak için diğer yatırım araçlarını da kullanmaya özen gösterirler.

Borsaya yeni başladıysanız ya da uzun süredir borsa oynayan biriyseniz, size tavsiyemiz tek bir yatırım aracına bağlı kalmamaktır. Yatırımlarınızı farklı araçlar üzerinden yapmaya özen gösterin, tek bir yatırım aracına bağlı kalmayın. Yatırımlarınızı sadece bir hisse senedi üzerinden gerçekleştirmeye kalkarsanız, başarıya ulaşma durumunuz o derece düşük olur.  O zaman ne yapabilirim diyorsanız, yapmanız gereken oldukça basit. Borsaya ayırmış olduğunuz bütçeyi farklı yatırım araçlarına istediğiniz miktar şeklinde dağıtmaktır. Yapacağınız bu işlem sayesinde; daha fazla kazanç elde etmenin yanı sıra daha az risk almış olursunuz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir