Hisse Analizi Hakkında Faydalı Fikirler
Borsa

Hisse Analizi Hakkında Faydalı Fikirler

Borsa üzerinde en çok işlem gören finansal ürünlerin hisse senetleri olduğunu söylemeliyiz. Borsada satışa sunulmuş olan hisse senetleri, yatırımcılar tarafından satın alması ile o şirkete ortak olunmuş olur. Satın alma işlemi ile birlikte, ilgili şirketin kar payına ortak olunduğu gibi sermaye artırımlarından da faydalanırlar. Hisse senetleri seçimi konusunda dikkatli olmakta fayda vardır. Öncelikle hisse senetleri seçimi nasıl yapılır, bunu çok iyi öğrenmek gerekir. Dikkatli ve sabırlı olmak bu işin altın kuralıdır. Yerine getirilmesi gereken stratejilerin yanı sıra, dikkatli davranmak çok önemlidir. Yatırımcıların en çok tercih etmiş olduğu temel analiz ve teknik analiz sistemlerinin ne işe yaradığını kısaca inceleyelim.

Hisse Analizi Hakkında
Hisse Analizi Hakkında

Temel Analiz Nedir?

Öncelikle temel analiz nedir, bunu bir anlayalım. Temel analizi kullanan kişilerin geneli; uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişilerden oluşur. Alacağınız karar ile ilgili en önemli unsur; piyasa üzerindeki dalgalanmaların takip edilmesi ve nedenlerinin çok iyi araştırılmasıdır. Temel analizi ortaya çıkaran faktörler; dövizin durumları, şirket haberleri, nakit akış tablosu, bilanço ve gelir tablosudur. Buradaki ana mantık; piyasa değerinin üstünde ya da altında olan değer biçimidir.

Teknik Analiz Nedir?

Fiyat ve hacim üzerinden baz alarak gerçekleşen işleme teknik analiz deriz. Bu sistem üzerinde yer alan en önemli unsur; tahminlerin çok iyi yapılması ile yapılan araştırmalara yönelik doğruluk oranının gerçeği yansıtması büyük önem taşır. Geçmişe ait hacim verileri ile fiyatları detaylı bir şekilde kontrol edilir ve yapılan gerekli araştırmalar sonucunda, uygun olan fiyat üzerinden işlem yapılır. Analiz işlemi sırasında, fiyat ve hacimden ortaya çıkan sonuç göstergeleri çok önemlidir.

Burada temel analiz yöntemleri kullanılarak, uzun vadeli piyasa tahminlerinde bulunulur. Daha sağlıklı bir sonuca ulaşmak isteyen kişiler ise; teknik analiz üzerinden, temel analize göre hareket eder. Bu yol üzerinden izlenen detaylar sonucunda, yanılgı en aza indirilmiş olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir