Devletten Yeni İşsizlik Maaşı
Bankacılık

Devletten Yeni İşsizlik Maaşı; 2354 TL

İşinden olan birçok vatandaşın, koronavirüs salgını nedeniyle zor bir dönem geçirdiği aşikar. Yaklaşık 3-4 aydır işsiz olan vatandaşlar, her geçen gün daha çok mücadelenin içerisine giriyor. İşsizlik maaşı bir nebzede olsa, onlar için büyük umut kapısı. Özellikle son dönemlerde, işsizlik maaşı en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Ancak, ne var ki işsizlik maaşından her birey faydalanamıyor ve sadece yasaların belirlemiş olduğu şartları yerine getirebilen vatandaşlar yararlanabilecek. İşsizlik maaşı şartları nelerdir? İşsizlik maaşından kimler yararlanabilir? Gibi onlarca soru vatandaşın aklını kurcalamaya devam ediyor. Merak edilenler haberimizin devamında..

İşsizlik, ülkemizin geçmişten günümüze devam eden büyük sorunlardan biri olmuş olsa da, bu salgın ile kendini daha çok ortaya koymuştur. Salgın nedeniyle birçok vatandaş işten çıkarılmış olup, evinin geçimini sağlayamaz bir hale gelmiştir. Yeni bir iş kapısı bulamayan kişilerin şu an ki tek umudu; işsizlik maaşı oldu. İşsizlik maaşı ile mücadele eden vatandaşlarımız, İŞKUR kapısının önünde bekler bir hale geldi. Hem İŞKUR hem de E-devlet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapan kişi sayısı oldukça fazladır.

Devletten Yeni İşsizlik Maaşı 2354 TL
Devletten Yeni İşsizlik Maaşı 2354 TL

İşsizlik Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • İşsizlik maaşına başvurmak isteyen kişinin işten çıkarılmış olması, kusur ve istifa kapsamına dahil değildir.
  • İşten ayrılan kişinin, iş sözleşmesinin bitmesinden sonra; 120 gün süre boyunca bu sözleşmeye sadık kalması
  • Sözleşmenin iptal edilmesinden önceki son ÜÇ yıl içerisinde en az 600 günlük işsizlik sigortası priminin aksatılmadan ödenmiş olması
  • Çalışan kişi, işten ayrıldıktan sonra; iş sözleşmesinin feshinden sonraki 1 aylık süre zarfında, en yakın İŞKUR şubesine gitmiş olması veya İŞKUR’a ait olan resmi internet sitesi üzerinden gerekli başvuruyu yapmış olması gerekmektedir.

Son güncel faaliyetler ile birlikte işsizlik maaşı; 1.177 TL olup, en yüksek ödeme ise; 2.354 TL’dir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir