1800 Günde Emeklilik
Bankacılık

Devletten Açıklama; 1800 Günde Emeklilik Müjdesi

Çalışan insanların merakla beklediği haber; tamamlayıcı emeklilik sistemi devreye giriyor. Bu sistem sayesinde, emekli olmuş olan çalışan kişilerin maaşlarında olası bir kayıp yaşamadan 2. maaş almaları planlanıyor. Eğer sistem hayata geçerse; emeklilik süresinin kısalması ile emeklilik gelirleri artmış olacak. Bu sistemin dünya üzerinde birçok ülke tarafından kullanıldığını söylemek isteriz. Bu durum ülkeler arası farklılık gösterdiğinden, ülkeler her ne kadar farklı olsa da, birbirine oldukça yakın bir şekilde bu sistem üzerinden ilerliyor. Emeklilik yaşının düşmesi ve emeklilik maaşlarının artması, son günlerin en güzel haberlerinden biri.

Emeklilik Süresi Kısalıyor

Yeni düzenlenen “tamamlayıcı emeklilik sisteminde” emeklilik süresinin düşürülmesi ile gelirin arttırılması ortaya koyulacak. Ancak, bu sistem üzerinde zorunlu katılımın esas olacağını belirtmek isteriz. Çalışan kişiler, bu sistem sayesinde; 10 yıl çalışmaya devam eden ve 55 yaşını dolduran herkes emekli olabilecek.

1800 Günde Emeklilik Müjdesi
1800 Günde Emeklilik Müjdesi

Devletin sunmuş olduğu katkının yanı sıra, işveren katkısı da sağlanmış olacak. Çalışan kişiler, kendi biriktirmiş olduğu ve işverenin katkısı ile devlet desteği bir araya gelince daha rahat bir nefes almış olacak. Bu sayede birikimlerini daha rahat bir şekilde yapabilecekler. Bu sistem hayata geçirilirse, çalışanları çok güzel günler bekliyor olacak. Çünkü çalıştıkları dönemde almış oldukları maaşları, emekli olduklarında da alabilecekler. Bu sistem sayesinde emekliler, çok rahat bir yaşam sürebilecek.

1800 Günde Emeklilik Nasıl Olacak

Burada aranan en önemli şartlardan biri; çalışan kişinin en az 10 yıllık sigortalı olmasıdır. Peki, 10 yıllık sigortalı olmak yetiyor mu derseniz, maalesef sadece bu yeterli olmuyor. Sevkin SGK üzerinden yapılması gerekiyor ve bunun nedeni; sunulacak olan sağlık kurulu raporunun malullük aylığı alabilmesi için yeterli olması yönündedir. Yani, çalışma süresi boyunca en az %60’lık bir kaybı belgeleyebiliyor olsa da, 1800 günlük prim ödeme zorunluluğu yer alıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir