Borsa Açığa Satış
Borsa

Borsa Açığa Satış Ne Demek

Borsa işlemleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin; bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumalarını öneriyoruz. Bu yazımızda; açığa satış ile para kazanmak ve borsa açığa satış işlemleri ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Özkaynak hesaplaması ile ilgili bilinmesi gerekenler ve inceliklerini gelin hep birlikte inceleyelim.

Borsa hem çok kolay hem de tecrübe gerektiren bir sistemdir. Yeni başlayanların en çok sorduğu sorulardan biri de açığa satış nedir? Sorusudur. Açığa satış, sahip olmadığı bir senedin satış işleminin gerçekleştirmesinin hemen ardından, fiyatının düşmesini gözlemlediği senedin satış biçimdir. Biz buna açığa satış diyoruz.

Açığa satış işlemini daha net bir şekilde anlatmak gerekirse; herkes tarafından bilinen bir firma mevcut ve bu firmanın bu yıl içerisinde yüksek oranda kar edeceği haberini aldınız. Ve sizde bu firmaya yatırım yapmaya karar verirsiniz. Hisse senetlerini uygun fiyat üzerinden satın aldığınız için daha yüksek fiyata değer kazanması yönünde alım-satım işlemi ile kar oranınızı yükseltmiş olursunuz.

Borsa Açığa Satış Ne Demek
Borsa Açığa Satış Ne Demek

Açığa Satış İşlemi Riskli Midir?

Borsa konusunda tecrübe sahibi olan kişilerin çok iyi bildiği bir durum vardır ki; açığa satış işleminin büyük risk taşıdığıdır. Gerek görmedikçe bu sistemden uzak durmakta fayda vardır. Bu gibi senetlerden uzak durmak doğru bir düşünce ancak düşmüş ya da düşecek olan senetler üzerinden büyük karlar elde edileceğini de unutmamak gerek. Sizde bu sistem üzerinden senet almak istiyorsanız oldukça dikkatli davranmanızı öneriyoruz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi açığa satış işleminde yapılacak olan her yatırım büyük risk taşır. Düşük fiyatlı hisse senetleri üzerinden edilecek kar oranı oldukça yüksektir. Kısa ve net bir şekilde anlatmak gerekirse; bu sistem üzerinde risk oranı ne kadar çok yüksek ise, kar oranı da o şekilde yüksek olacaktır. Karar tamamen sizindir.

Özkaynak Nedir?

Özkaynak nedir sorusunun cevabı; hisse sahipleri tarafından, sermaye olarak şirketlere yatırım yaptıkları varlıklar ile şirketler içerisinde sabit bir şekilde duran karların toplamının bir araya gelmesinden oluşur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir