Kredi Kartı

Borcumu Ödemeli Miyim Yoksa Bekletmeli Miyim?

Borç ödemek veya tasarruf etmek söz konusu olduğunda, bunun mümkün olup olmadığı veya mantıklı olup olmadığı sorusu oldukça sık sorulan sorudur. Borcumu ödemeli miyim yoksa tasarruf etmeli miyim? İkisini de yapmalı mıyım?

Cevap, şu anki mali durumunuza bağlıdır. Bunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Borçtan tasarruf etmeniz veya ödemeniz gerekip gerekmediği nasıl belirlenir

Mali durumunuza bağlı olarak, tasarruf etmeden önce borcunuzu ödemek mantıklı olabilir. Borcunuza agresif bir şekilde saldırmadan önce biraz tasarruf etmeniz de mantıklı olabilir. Aynı zamanda borçtan tasarruf etmek ve ödemek de mümkündür .

Ancak, bu senaryolardan herhangi birinin başarılı olması için akıllı bir stratejiye ihtiyacınız olacak.

Tasarruf etmeden önce borcunu ödemek ne zaman mantıklı?

Finansal sağlığınız için planlarınızı hazırlarken, acil bir fonda (3 ila 6 ay veya daha fazla temel gider) tasarruf etmiş olmanız önemlidir . Ya da en azından, başlamak için 500 ila 1,000 $ arasında küçük bir yağmurlu gün fonuna sahip olun.

Borç ödeme yolculuğunuza yeni başlıyorsanız ve halihazırda bazı tasarruflarınız varsa, bu harika! Bu senaryoda, daha fazla tasarruf etmeyi duraklatmanız ve bunun yerine yüksek faizli borcunuzu agresif bir şekilde ödemeye odaklanmanız mantıklı olabilir .

Zaten tasarrufların bir kenara bırakılması, acil bir durumda veya planlanmamış bir durumda meydana gelen bir ara belleğe sahip olduğunuz anlamına gelir. Tasarruflarınız, acil durum fonu ihtiyaçlarınız ve kısa vadeli hedefleriniz için gerekenleri yeterince kapsıyorsa, borcunuzu ödemek için bir kısmını kullanmaya karar verebilirsiniz. Özellikle borcunuza olan faiz tasarrufunuza olan ilgiyi çok aşıyorsa.

Yüksek faizli borcunuz ödendikten sonra, odağınızı tasarruflarınızı artırmak için geri taşıyabilirsiniz.

Bu senaryoya uyursanız, tasarruf etmeye devam etmeden önce borcunuzu ödemek daha mantıklıdır.

Finans Bildiri

FinansBildiri.com sitesi içerisinde finans haberlerine dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı finans haberleri sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden FinansBildiri.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir