Bankacılık

Borçla Barışık Yaşamanın 6 Kuralı

Hepimiz borçtan nefret ettiğimiz kadar, çoğu insan borçlarının olduğunu veya bir anda borcu olduğunu kabul etmek zorunda. Kredi kartları, öğrenci kredileri, araba notları, kredili mevduat, kişisel krediler, ipotekler vb. Genellikle insanların borç portföylerindeki büyük kalemlerdir.

Ödenecek çok sayıda fatura ile bunalmak kolaydır, ancak iyi haber, değişen harcama alışkanlıkları ve finansmanınızı yeniden önceliklendirerek borcunuzu ödeyebilir ve huzurunuz olabilir.

Aşağıda, borçsuz olma yolculuğunuzda size yardımcı olacak adımlar bulunmaktadır.

 1. Borcunuzu ödemek konusunda radikal olun

Borcunuzdan olabildiğince çabuk kurtulmak için zihinsel bir taahhütte bulunun, bunu “kritik” bir konu olarak düşünün – hızlı bir şekilde hayatınızdan çıkarmanız gerekir ve hiçbir koşulda yeni kredi kartlarına başvurmamalısınız.

Her şey zihniniz üzerinde çalışmakla ilgilidir ve bunu zor günlerde bile sizi odaklanmış ve motive edecek şeyler ve insanlarla çevreleyerek yapabilirsiniz. Kitap okuyun, video izleyin (  YouTube’da çok sayıda harika video var ), podcastleri dinleyin  , vb. -Hedefiniz oyunda başınızı korumaktır.

 1. Borcunuz olan her şeyi yazın

Borcunuzun görsel temsili en önemli adımdır. Bu size tek bir yerde tüm borcun bir bakış verecektir. Tüm kredi kartı ekstrelerinizi, kredili mevduat ve kredi ekstrelerinizi vb. Toplayın ve bu kalemlerin her biri için borçlu olduğunuz tutarı ve bunların ilgili faiz oranlarını not edin. Bu noktada, iyi borç ile kötü borç arasında ayrım yapmak da önemlidir.

İyi borca ​​örnek ipotektir. Bir ev, emlak piyasasının iniş ve çıkışlarına rağmen uzun vadede potansiyel olarak değer kazanabilecek bir varlıktır. En azından, ipotek ödemeniz durumunda, evinizin sahibi olursunuz.

Kötü borcun bir örneği kredi kartınızdır, bu bir yükümlülüktür. Parayı harcadınız – gitti – ve muhtemelen sizin için hiçbir şey yapmayan bir öğeye yüksek faiz ödemeye bırakıldınız. Borcun hala borç olmasına rağmen, sadece iyi borcu ödeme listesinin en altına taşıyarak ve kötü borcu listenin en üstüne koyarak öncelikli olduğunu unutmayın.

 1. binin  bir bütçe

Mali durumunuzu takip etmenin ve aslında finansal başarıya ulaşmanın anahtarı bir bütçe dahilinde yaşamaktır.   Birçok insan kelime bütçesinden nefret eder, ancak harcamalarınızı izlemenize yardımcı olarak sizi kontrol altında tutar.

Çoğu banka hesabına bağlanır ve ayarlamış olabileceğiniz herhangi bir bütçe kategorisine göre harcama limitinizi aşarsanız sizi uyarır. Ancak, basit bir excel sayfası yeterli olacaktır.

 1. Borç listenizi görebileceğiniz bir yere koyun – her gün

Dışarı çıkıp en son platform ayakkabılarını satın almaya hazır olduğunuzda gerçeğe sarsılmak gibi bir şey yoktur ve borcunuz banyo aynanızda yüzünüze doğru bakarken. Veya telefon ekran koruyucunuzda her arama yapmanız veya bir metin yanıtlamanız gerektiğinde göreceksiniz. Borcunuzu her gün görebileceğiniz bir yerde listelemek zihninizi yolunda tutacaktır.

 1. Bu kredi kartlarını kesin

Artık listenizi her zaman göreceğiniz bir yere yazıp yayınladınız. Bu kredi kartları neden hala cüzdanınızda? Onlara ihtiyacınız yok. Onları kesmeye dayanamıyorsanız, plastik torbaya koyun, suyla doldurun ve her birini ödeyene kadar dondurucunun içine koyun, bir daha asla kullanılmayacak.

 1. Borcunuzu ödemeye başlayın

Bir sonraki ve en önemli adım, borcunuzu ödemeyi taahhüt etmenizdir – bu radikal olmaya geri döner! Bu listenizi alın ve borçlarınızı ödemeye başlayın.

Minimum ödemeler genellikle yalnızca borçlu olduğunuz faizi ve az veya hiç anapara ödemediğinden, her ay minimum ödemelerden daha fazla ödeme yapmanız çok önemlidir. Amacınız, ASAP borcunuzdan kurtulmak için mümkün olduğu kadar ödemek olmalıdır.

 1. Acil durum fonu oluşturun

Bir çok insan, herhangi bir tasarruf başlamadan önce borcun ödenmesi gerektiğini düşünüyor çünkü yüksek faizli kredi kartlarınızı ödemek için biriktirdiğiniz parayı da kullanabilirsiniz, ancak katılmıyorum.

Borcunuzu ödediğinizde , 1000 $ ‘a ulaşana kadar 50-100 dolarlık bir maaş çekmesi gibi küçük bir acil durum fonu oluşturmaya başlamanıza kesinlikle inanıyorum , böylece bir kredi kartına dönüşmek ve borcunuzu artırmak yerine bir şey ortaya çıkarsa tekrar, acil durumla başa çıkmak için tasarruflarınıza dönebilirsiniz.

Borcunuzla başa çıkarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta:

 • Kendine çok sert davranma. Şimdi bir eylem planınız olduğunu unutmayın.
 • İstek ve ihtiyaçlarınızı birbirinden ayırdığınızdan ve bütçedeki nakit tahsisatlarınızı buna göre önceliklendirdiğinizden emin olun;
 • Borcunuzu öderken, zorunlu olmayan satın alımlar mümkün olduğunca beklemeye alınmalıdır. Ancak öyle. Tamam (zaman içinde) her zaman ve sonra geri ödeme hedeflerinize ulaştığınızda kendinizi tedavi etmek için – tamamen kendinizi motive etmekle ilgilidir.
 • İlk acil durum fonunuzda para ayırmayı unutmayın. Sadece küçük bir miktar karşılayabiliyor olsanız bile. Yapmak istediğiniz son şey, daha fazla borç toplamak, planlanmamış bir durumun ortaya çıkmasıdır.

 

Finans Bildiri

FinansBildiri.com sitesi içerisinde finans haberlerine dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı finans haberleri sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden FinansBildiri.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir