Blockchain
Kripto Para

Blockchain Nedir?

Blockchain nedir? Öncelikle, bu sistemin bağlı olduğu bir merkezin olmadığını hatırlatmak isteriz. Blockchain sistemine dışarıdan müdahale etmek mümkün olmadığından, gerekli işlemler anonim cihazlar üzerinden gerçekleşir. Tek data üzerinden çalışmak yerine; birçok bilgisayar ve cihaz üzerinden dağıtım işlemini gerçekleştirir. Yapılan bu işlem sayesinde, dışarıdan gelebilecek olan müdahalelerin önüne geçilmiş olunur.

Blockchain veri tabanı herkese açık tutulduğundan dolayı, kontrol sistemi şeffaf bir yapıya sahiptir. Blok içerisinde yer alan; kayıtlı işlemler, gönderim kodu, cüzdan adresleri ve miktarları tüm kişiler tarafından kontrol edilebilirliğe sahiptir. Kullanıcıların cüzdan bilgileri; Blockchain tarafından kayıt altına alınır ve bu sayede tekrarlayan işlemlerin önüne geçilmiş olunur.

Blockchain Nedir
Blockchain Nedir

Blockchain Sisteminin Avantajları Nelerdir?

En çok merak edilen konu ise; Blockchain sisteminin avantajlarıdır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Blockchain sisteminin bir merkeze ya da kuruma bağlı olmaması sayesinde işlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Buna ek olarak ucuz ve güvenli olması, onu bir adım öne çıkarır.
  • Blockchain sistemi üzerinden gerçekleşecek tüm işlemlerin kontrol edilebilir olmasından dolayı, ortaya çıkması öngörülen sahtekarlıkları ortadan kaldırmış olur.
  • Dışarıdan gelebilecek olası saldırılan önüne geçmek için verileri farklı cihazların üzerinde tutulması onu daha güvenli bir sistem haline getirmektedir.
  • Hata ihtimalini ortadan kaldırmak için otomatik sisteme yer verilmiştir. Bu sayede olası hataların önüne geçilmiş olur.
  • Sisteme bağlı olan cihazların birden fazla olması sayesinde, sistem müdahalenin önüne geçer ve daha güvenli bir olanak tanır.

İşleme alınan her görev için blockchain sistemi üzerinde kriptografik bir karşılığı yer alır, gerçekleşen görevler blokları doldurduğunda ise yeni bir blok meydana gelir. Bu her blog birbirine bağlı olur, bu bağlılık ile birlikte; yeni üretilmiş olan her blok bir önceki bloklara ait olan kodları bünyesinde bulundurur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir