Bankada Unuttuğunuz Hesabınız Var Mı
Bankacılık

Bankada Unuttuğunuz Hesabınız Var Mı? Hangi Bankada Hangi Hesabım Var?

Türkiye Bankalar Birliği, yeni sorgulama hizmeti ile unutulan banka hesaplarının içerisinde yer alan alacaklara ve katılım fonuna ulaşabileceksiniz. Bu sayede banka hesabımı unuttum derdi sona ermiş oluyor. Kişinin kendisine ait banka hesaplarına ulaşması için https://www.tbb.org.tr/ adresini ziyaret etmesi gerekecek. Bankacılık Kanununun ilgili maddesine göre; 10 yıl içerisinde ilgili hesapların aranmaması durumunda, zaman aşımına uğrayacağı bilgisi yer alıyor.

Gerçekleştirilen son düzenleme ile bankalar üzerinde bulunan hesaplarda olası bir hareketliliğin olmaması halinde, hesap içerisinde yer alan paralar TMSF’ye aktarılmaktadır. Aktarılan bu paraların geri ödenebilmesi için kimlik bilgileri ile gerekli sorgulama işlemi gerçekleşebilmektedir. Bu sayede; hangi bankalarda hesabınız olduğunu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Son yapılan açıklamaya göre; banka hesaplarında unutulan 115 milyon TL’nin olduğu belirtildi.

Hangi Bankada Hangi Hesabım Var
Hangi Bankada Hangi Hesabım Var?

Hangi bankada hangi hesabım var sorusu ile savaşmanıza hiç gerek yok! Gerekli sorgulama ile hangi bankada hesabım var sorusuna cevap bulabileceksiniz.

2010 yılından bu yıla kadar yani son 10 yıl içerisinde banka hesabında hiçbir hareketin olmaması durumunda; banka hesabı içerisinde yer alan paralar TMSF’ye aktarılmış olacak. Bu hesaplar tüm varlıkları ile birlikte aktarılacaktır.

Banka Hesabım Hangi Bankada Ve Nasıl Sorgularım?

Geçmişte bir banka hesabı açtınız ve unuttunuz ya da banka hesabı açıp açmadığınızı hatırlamıyorsunuz, bu durumda yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Türkiye Bankalar Birliği sayfasından gerekli sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra; bazı bankaların sayfalarında bu bilgilere yer verildiğini de söylemek gerekir.

Siz de bu kişiler arasında yer alıyorsanız ve hesabınızın olup olmadığından emin değilseniz; en kısa süre içerisinde gerekli sorgulamaları yaparak, sağlıklı sonuca ulaşabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde mağdur olmamak için banka hesaplarınıza ulaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir