Araba Almak İçin Hangi Kredi
Krediler

Araba Almak İçin Hangi Kredi Mantıklı?

Kredi ile araba almak, iyi düşünülmesi ve mantıklı karar verilmesi gereken bir durumdur. Kredi ile araba almadan önce, aldıktan sonraki giderleri çok iyi hesaplamanız gerekir. Araba sahibi olduktan sonra hesapta olmayan bazı giderler ortaya çıkabilir. Bu giderler; aracın bakımları, aracın yakıtı ve her ay bankaya ödeyeceğiniz taşıt kredisidir. Taşıt kredisi ile araba almak isteyenler, ortaya çıkacak olan bu giderleri çok iyi hesaplamaları gerekir.

Almak istediğiniz araba konusunda kararınızı verdikten sonra, araba almak için hangi kredi mantıklı buna iyi karar vermek gerekir. Taşıt kredisi kullanmadan önce, nelere dikkat edilmeli gelin bunları hep birlikte inceleyelim.

Taşıt Kredisi İle Araba Almak
Taşıt Kredisi İle Araba Almak

Taşıt Kredisi Hesaplama

  • Taşıt kredisine başvurmadan önce bir miktar peşinatınızın olması gerektiğini bilmek gerekir. Sıfır peşinatsız araba almak oldukça zordur. Peşinatınızın olmaması halinde ise; bir süre beklemenizi tavsiye ederiz. Bu peşinatı bir başkasından borç bularak araba almak hiç mantıklı bir yaklaşım değildir. Bunun nedeni ise; ileri ki dönemlerde ödemeniz gereken borç miktarı artacağından uzak durmanız mantıklı olacaktır. Bankalara bağlı olarak, araba kredisi peşinat oranı farklılık gösteriyor olsa da birçok banka %10 peşinat talep etmektedir.
  • Araba almanın heyecanını hepimiz çok iyi biliriz ve araba alırken bazı şeylerin hesabını dikkatli bir şekilde yapmayız. Bu yapmış olduğumuz hareket çok yanlıştır. Kredi ile araba almadan önce gelir ve giderlerimizi çok iyi hesaplamamız gerekir. Aylık giderimizi düştükten sonra geriye kalan tutar üzerinden hareket etmek en doğru karar olacaktır.
  • Aylık giderler hesaplandı ve peşinatımızı da hazırladık ve şimdi sırada araba almak var. Ancak bazı detayları da çok iyi bilmemiz gerekecek. Kredi ile alacağımız bu arabaya değerinden daha fazla para ödemiş olacağız. İkinci el değerini de göz önünde bulundurursak, büyük değer kaybı yaşayacağı aşikardır. Bu durum sizi ilgilendirmiyorsa, arabanız şimdiden hayırlı olsun.

Geri ödeme süresini ne kadar çok kısa tutarsanız o kadar az faiz ödemiş olursunuz. Maddi imkanlarınız el veriyorsa, uzun vadeli taşıt kredisi yerine; kısa vadeli taşıt kredisi kullanmaya özen gösterin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir