2020 Kira Gelir Vergisi Ne Kadar
Bankacılık

2020 Kira Gelir Vergisi Ne Kadar?

2020 yılının girmesi ile birlikte birçok vergilerde farklılıklar ortaya çıktı. Yeni düzenleme ile vergilendirme sistemi tamamen değişerek, rakamlarda artışlar meydana geldi. Kira gelir vergisi de bu duruma dahildir. Peki, kira gelir vergisi nedir? Konut ya da dükkan sahibi olan kişiler, almış oldukları kira bedellerinden belli bir miktar vergi ödemeleri gerekir. Yapılan bu ödeme tutarına; gelir vergisi denir.

Bu dönem içerisinde 6600 TL üzerinde gelir elde eden kişilerin, vergi ödeme zorunluluğu yer alır. Eğer bu rakamın altında kira geliri elde ediyorsanız, herhangi bir vergi ödemenize gerek kalmayacak. Kısa bir açıklama yapmak gerekirse; aylık geliriniz 550 TL ise vergi ödemenize gerek kalmıyor ancak aylık geliri bu rakamın üzerinde ise vergi ödemesi gerekecek. Daha farklı bir şekilde açıklamak gerekirse; bu verginin ortaya çıkabilmesi için konuttan elde edilen gelirden kira istisnası değerinin ve %15 götürü giderinin düşülmesi öngörülür. Bu değerden, vergi oranı ile ödenmesi gereken tutar belirlenir.

2020 Kira Gelir Vergisi
2020 Kira Gelir Vergisi

Gelir Vergisi Kimlere Düşer?

Belli bir rakam üzerinden kira geliri sağlayan her bireyin vergi ödemesi gerekir. Yıllık 6.600 TL’nin üzerinde kira geliri olan herkesin gelir vergisi ödeme zorunluluğu bulunur. Yani, geliriniz bu rakamı geçiyorsa beyanname vermeniz gerekecek. Her beyanname verenin, gelir vergisi ödemek zorunda olduğunu söylemek doğru olmaz. Burada önemli olan; işin düzgün bir şekilde yapılmasıdır. Gelirler ile birlikte giderlerinizi sunarak, o yıl içerisinde vergi ödemekten muaf tutulursunuz. Eğer kira gelirleriniz giderlerinizden daha fazla ise; vergi ödemeniz gerekecek.

Kira geliri alan herkes, belirlenen rakam üzerinden kazanç sağladığından vergi ödemesi de gayet normal bir durumdur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi 6.600 TL’den fazla gelire sahipseniz beyanname verme işlemi zorunludur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir